W koncu znalazlem chwile by wrzucic pare fotek z realizacji instalacji elektrycznej. Instalacja, mimo ze nie zawiera jeszcze elementow domu inteligentnego, to jest w miare rozbudowana. Na poczatku planowalem okolo 150 punktow, ale zycie zweryfikowalo plany i wyszlo nieco ponad 200. Staralem sie ja przygotowac w miare kompleksowo zeby pozniej w przyszlosci miec ulatwione zadanie. Przygotowane sa zatem miejsca do podlaczenia bram przesuwnych, oczyszczalni sciekow, przyszlego garazu, tarasu, oswietlenie ogrodu videodomofonu itd. Przygotowalem sobie rowniez okablowanie pod oswietlenie zewnetrzne domu oraz rolety. Jako ze na czas budowy musialem zakupic agregat pradotworczy to postanowilem go wykorzystac jako zasilanie awaryjne - w tym celu przygotowalem sobie miejsce do jego przylaczenia w kotlowni, a w skrzynce rozdzielczej zainstalowalem przelacznik siec/agregat. Przygotowane jest rowniez miejsce pod instalacje niskonapieciowa (r tv sat / lan). W kazdym pokoju przygotowalem gniazdka pod tv/sat/lan w dwoch roznych miejscach co pozwoli kiedys na przearanzowanie pokoju bez potrzeby ciagniecia kabli. Jako ze wyszlo tego troche to instalacja bedzie oparta na multiswitchu (mozliwosc podlaczenia sat, dvb-t i radia w jednym gniazdku), a siec lan zostanie spieta w skrzynce rackowej - bedzie mozliwosc podlaczenia tam kamer, rejestratora czy dysku NAS itp).
Na poczatku mialem ochote zainstalowac system Satel Integra do sterowania urzadzeniami typu brama, rolety czy kamery. Po przeanalizowaniu moich potrzeb zdecydowalem jednak , ze sterowanie bedzie oparte na sieci z-wave. (system typu FIBARO lub temu podobne). Zaleta dla mnie jest to ze moge go zainstalowac w dowolnej chwili bez koniecznosci instalowania dodatkowego okablowania oraz moge go rozbudowywac systematycznie dodajac poszeczegolne funkcjonalnosci co nie wydrenuje mojego biednego portfela (choc zystemy z wave do najtanszych nie naleza...)
Ponizej kilka fotek (jakosc nie najlepsza, zdjecia czasem zrobione w trakcie roboty, ale ...):
Skrzynka moglaby byc troche wieksza, ale coz.... najwyzej dopakujemy gdies kolejna :)
Instalacja ulozona po podlodze w peszlach. Na to pojdzie ocieplenie i ogrzewanie podlogowe :)
W sypialniach przygotowane gniazdka pod multimedia.
Rozwiazanie dla leniwcow ktorym sie nie chce ruszyc pupy z cieplutkiego lozka zeby zgasic swiatlo....
Zdjecie z serii: kto pamieta po co nam bylo tyle puszek...?
Zbiorcze zamykanie rolet, videodomofon i kuchnia - oswietlenie glowne i akcentujace przy szafkach na dole.
Kuchnia - po lewej podlaczenie do lodowki, mikrofalowki i piekarnika w zabudowe, po prawej 3 fazy do kuchenki indukcyjnej + 1 faza gdyby jednak kuchenka byla gazowa :P.
Okno tarasowe w salonie a obok niego rolety + wlaczniki na taras, a po prawej sciana multimedialna. Dojdzie jeszcze kilka puszek.
Swiatlo na schodach.
Peszlem sprowadze kabelek lan do AccesPointa wifi podsufitowego i byc moze wzmacniacz sygnalu gsm - i tu pytanie do was, slyszalem ze wzmacniacze gsm sa w Polsce nielegalne - prawda to?
Sila w garazu oraz wyprowadzenia na rozne urzadzenia na zewnatrz domu (bramy, biologiczna oczyszczalnia sciekow itp)
Podlaczenie agregatu (wypuszczona rurka na zewnatrz i tam bedzie przylacz). Pytanie dla tych co maja agregat - wiadomo ze prad z agregatu nie jest powiedzmy "najwyzszych lotow", nadaje sie do zasilania urzadzen budowlanych itp. A co w przypadku urzadzen jak pompy do centralnego ogrzewania czy nowoczesna lodowka? (W instrukcji agregatu napisane ze nie za bardzo nadaje sie do zasilania urzadzen sterowanych elektronicznie badz zawierajacych elektronike). Czy trzeba zainstalowac jakies dodatkowe urzadzenia ktore "poprawia" jakosc pradu? Nie chce by mi cos padlo w przyszlosci.
No i ... pierwsza zarowka :P (zdjecie z serii "must have").